CZYM JEST QIGONG – 12 MERIDIANÓW?

  • 12 MERIDIANÓW

Przed nami w środę, 20 maja, drugie zajęcia kursu „Qigong 12 meridianów”, tym razem z ćwiczeniami na Płuca i Jelito Grube.

Kiedy słyszymy „12 meridianów”, zwykle przychodzą nam na myśl rysunki obrazujące przebieg 12 głównych meridianów z zaznaczonymi punktami akupunktury. Tymczasem wykonując ćwiczenia prezentowane w trakcie naszego kursu, zachowujemy się trochę jak molierowski pan Jourdain, który nie zdawał sobie sprawy, że mówił prozą. Dlaczego?

MERIDIANY – KANAŁY ŚCIĘGNISTO-MIĘŚNIOWE

A dlatego, że w ćwiczeniach propagowanych przez dr Réquéna i Masunagę-sensei działamy nie tylko na główne meridiany, ale przede wszystkim na tzw. meridiany (kanały, naczynia) ścięgnisto-mięśniowe (十二 筋 經 shí èr Jīn Jīng; po angielsku TMM – Tendino – Muscular Meridians). Określane one były w przeszłości jako „meridiany ścięgnowe”, gdzie „ścięgna” oznaczały „źródło siły, mocy czy wigoru”.

12 MERIDIANÓW

PIERWSZA LINIA OBRONY PRZED CZYNNIKAMI PATOGENNYMI

W skrócie, 12 meridianów ścięgnisto-mięśniowych biegnie mniej więcej tymi samymi ścieżkami co meridiany główne, ale zawsze dośrodkowo, od końca palców rąk i nóg, w kierunku głowy, klatki piersiowej i brzucha. Są one bardziej powierzchniowe i nie mają bezpośredniego kontaktu z narządami wewnętrznymi. Pokrywają one mięśnie jak szerokie wstążki, tworząc swoisty płaszcz okrywający nasze ciało.

Termin 筋 jīn obejmuje dość szerokie znaczenie, w skład którego wchodzą mięśnie, ścięgna, powięzi, nerwy i w rzeczywistości należało by te kanały nazywać meridianami nerwowo-ścięgno-więzadłowo-mięśniowymi, tworzącymi układ powierzchniowych naczyń, w których krąży qi, zwłaszcza wei qi, tzw. „obronne qi”. Tak więc ten układ jest również naszą pierwszą linią obrony przed zewnętrznymi czynnikami patogennymi.

HARMONIA WSZYSTKICH ORGANÓW WEWNĘTRZNYCH

A zatem ucząc się i praktykując „Qigong 12 meridianów” harmonizujemy nie tylko pracę wszystkich organów wewnętrznych, ale również uelastyczniamy całe ciało, wzmacniając jego naturalne mechanizmy obronne. Warto więc poznać ten system qigongu! 😀

Zapraszamy na kurs: Qigong – 12 meridianów – DOŁĄCZ TERAZ!

QIGONG 12 MERIDIANÓW


No Replies to "CZYM JEST QIGONG – 12 MERIDIANÓW?"


    Got something to say?

    Some html is OK