Capoeira

Czym jest Capoeira?

Capoeira (czyt. kapuejra) to Brazylijska sztuka walki, zaliczana to jednych z najbardziej spektakularnych. Capoeira łączy w sobie sztukę walki z tańcem. Wywodzi się z tradycji rytualnych tańców plemion afrykańskich i brazylijskich – została wymyślona przez afrykańskich niewolników sprowadzanych do Brazylii XVIw.

Capoeira to idealna propozycja dla tych, dla których preferują praktykę łagodnych, ale też dynamicznych sztuk walki. Capoeira jest bardzo energiczna i płynna, obfitująca w szereg zamaszystych kopnięć, akrobacji i przejść i uników. Płynność i dynamizm, to cechy wyróżniające capoeirę na tle innych sztuk.

Starcia w capoeirze skupiają się na kopnięciach i unikach. Dzięki temu potyczki adeptów capoeiry są nie tylko przyjemne dla oka, ale też nieprzewidywalne.

Filozofia

Capoeira promuje wartości dążące do samodoskonalenia. Stara się rozwijać wartości oparte na szacunku, integracji społecznej i wolności. Sprzeciwia się używaniu narkotyków oraz używek, promuje zdrowy styl życia. W Brazylii jest narzędziem kojącym duży wpływ na socjalizację najbiedniejszej części społeczeństwa. Wiele z tych celów próbuje osiągnąć propagując sztukę capoeiry m.in. w szkołach, klubach i stowarzyszeniach z pomocą lokalnych władz i organizacji.

Kiedy odbywają się zajęcia?

Każdy wtorek i czwartek od 20.00 - 21.30 Studio Dantian, Słupecka 4/37, Stara Ochota