Joga

Joga Kundalini

To najbardziej tajemnicza i najdłużej skrywana forma jogi, w dawnych czasach dostępna tylko dla wtajemniczonych uczniów. Yogi Bhajan w latach siedemdziesiątych za namową swojego nauczyciela postanowił nauczyć tej metody ludzi z zachodu. Od tego czasu Joga Kundalini staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Yogi Bhajan podkreślał, że aby stać się pełnym, prawdziwym człowiekiem należy świadomie pracować nad obudzeniem i podniesieniem Kundalini, która reprezentuje w człowieku twórczą inteligencję, miłość i niezmienną prawdę. Joga Kundalini jest dziedzictwem ludzkości, do którego obecnie każdy ma dostęp.

Jak wygląda praktyka Jogi Kundalini

Joga Kundalini może być praktykowana przez każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Elementy, które składają się na praktykę:
  • • praca z oddechem (pranajama)
  • • praca z ciałem (asany)
  • • dźwięki i śpiew (mantry)
  • • mantry

Co możesz osiągnąć używając techniki Jogi Kundalini?

Korzyści fizyczne - zyskujesz lepszą formę fizyczną organizmu, mocniejsze i bardziej elastyczne ciało, usprawniasz oddychanie, dostarczasz więcej energii i witalności, pomagasz w zrównoważeniu metabolizmu, usprawniasz system krążenia, relaksujesz napięcia, zapobiegasz kontuzjom, wzmacniasz system odpornościowy i nerwowy. Korzyści mentalne - doświadczasz lepszej koncentracji, oczyszczenia umysłu, uczysz się jak uspokoić umysł w życiu codziennym, wzmacniasz pozytywne myśli i samoakceptacje, uczysz się używać neutralnego umysłu. Oczyszczanie - przez synchronizację oddechu i ruchu oraz napinanie mięśni jak i przez ich rozciąganie, masujesz wewnętrzne organy oraz zwiększasz krążenie krwi. Pomaga to wyrzucić z systemu toksyny i nagromadzony stres. Jednocześnie następuje maksymalne odżywienie organizmu. Wszystko to wzmacnia i dodaje witalności, a także wzmaga entuzjazm do życia.Korzyści duchowe - budujesz lepszą świadomość ciała, swoich emocji, postrzegania świata zewnętrznego i potrzeb innych osób, jednoczysz ciało, umysł i duszę, doskonalisz jakość swojego życia, stajesz się kreatywny i zachowujesz spokój umysłu, pogłębiasz kontakt z Twoja prawdziwą istotą, wzmacniasz intuicję.

Hatha Joga Klasyczna

To tradycyjna, sięgająca do starożytnych źródeł metoda praktyki, wiodąca do osiągnięcia pełnej harmonii ze sobą i światem. W tym kompleksowym podejściu Joga jest nie tylko treningiem ciała, lecz przede wszystkim drogą opanowania umysłu i kontrolowania oraz regeneracji sił życiowych. Skoncentrowana na świadomej obecności w ciele oraz obserwacji ruchu energii i myśli, praktyka staje się fascynującą podróżą wgłąb siebie, której cel wykracza poza fizyczne zdrowie i sprawność, będące jej podstawą. Pojawiające się w efekcie doświadczenia wewnętrznego spokoju, stabilność i równowaga oraz wzmożona witalność, prowadzić mogą do poszerzenia świadomości oraz odkrycia i rozwinięcia pełni własnego potencjału.

Słowo Joga

To sanskrycki termin oznaczający jedność, kosmiczną unię i równowagę, w której nie ma podziału na to, co na zewnątrz i wewnątrz. W integralnym systemie Klasycznej Jogi, przekazanej zachodniemu światu przez mistrzów Swamiego Sivanandę i jego ucznia Swamiego Vishnu-devandę, fundament tej drogi stanowią ćwiczenia Hatha Jogi. Ta część królewskiej ścieżki Radża Jogi bazuje na wzmocnieniu i opanowaniu ciała fizycznego i energii życiowych, poprzez które osiąga się wyższe stany świadomości.

Jak przebiegają zajęcia Hatha Jogi Klasycznej

W trakcie zajęć koncentrujemy się na praktykowaniu asan – medytacyjnych pozycji, które uzdrawiają, wzmacniają i rozciągają ciało, poprawiając także pracę organów wewnętrznych i gruczołów, pranajam – ćwiczeń oddechowych regulujących przepływ energii, zwiększających koncentrację, stabilizujących emocje i ożywiających ciało; relaksacji – usuwającej napięcia, zmęczenie i stres, odprężającej i rozluźniającej ciało i układ nerwowy. Do wykonywania poszczególnych elementów praktyki nie potrzebujemy żadnych przedmiotów poza matą do ćwiczeń. Podczas zajęć jesteśmy stopniowo wprowadzani w kolejne etapy praktyki, której wszystkie elementy, włącznie z bazą teoretyczną, są dokładnie prezentowane i objaśniane. Zaczynamy od ćwiczeń najprostszych, stopniowo przechodząc do pozycji trudniejszych. Nigdy nie ma konieczności wykonywania wszystkich pozycji, Joga jest indywidualną ścieżką, na której uwzględnić trzeba stan zdrowia, kondycję, potrzeby i możliwości danej osoby. Hatha Jogę Klasyczną praktykować może każdy, bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia (w przypadku niektórych schorzeń wybrane asany są niewskazane, inne wykonywać można za zgodą lekarza) i dotychczasowe doświadczenie.

Nasza oferta

Joga Kundalini, grupa zaawansowana,  środy od godz. 18.00 - 19.15 Hatha Joga, środy od godz. 8.30 - 10.00 Zapraszamy,  Studio Dantian, Słupecka 4 / 37, Warszawa, Stara Ochota.