Taniec brzucha

Taniec orientalny (taniec brzucha)

Z języka arabskiego raqs sharqi, pochodzi z Bliskiego Wschodu, jego głównym ośrodkiem jest Egipt. Obejmuje wiele różnorodnych form tanecznych, które różnią się stylem i kostiumem, w zależności od regionu. Wbrew popularnej nazwie, podczas tańca pracuje całe ciało - tańczy się nie tylko biodrami, lecz także dłońmi, klatką piersiową, a nawet włosami. Fascynująca jest różnorodna jakość ruchów: drżenia, miękkie, ósemkowe i koliste ruchy, ostre akcenty i izolacje, złożone i dynamiczne kroki, ruchy głowy i nadgarstków - wszystkie te widowiskowe elementy przeplatają się i nakładają na siebie w tańcu, dając niesamowite możliwości złożonej interpretacji muzyki i emocjonalnej ekspresji. Raqs sharqi zawiera w sobie bogactwo stylów i odmian: od emocjonalnej klasyki tańczonej do tradycyjnych arabskich pieśni, poprzez soczyste baladi do dźwięków akordeonu, kokieteryjne, luzackie street shaaby, widowiskowe drum solo do dźwięku bębna, show z rekwizytami takimi jak woal, skrzydła Izydy, miecz czy saggaty, aż po tańce folklorystyczne, w tym popularne saidi tańczone z assayą (laską), hagallah, ghawazee i wiele innych. Do tańca orientalnego zalicza się również jego współczesne, zachodnie odmiany takie jak ATS (American Tribal Style®), który opiera się na grupowej improwizacji, oraz tribal fusion, tańczone do współczesnej, często nieorientalnej muzyki. Taniec ten pozwala każdej kobiecie, niezależnie od wieku i budowy, odnaleźć w sobie kobiecość i zmysłowość, pokochać swoje ciało i cieszyć się nim. Z czasem kształtuje sylwetkę i wzmacnia mięśnie, a także uczy poruszać się na co dzień z gracją.

Agnieszka Stradomska o tańcu

Taniec orientalny jest w Polsce nadal bardzo niszowy, większość osób ma o nim pewne mgliste, często mylne wyobrażenie. Osobiście kocham to, jak wiele w nim jest emocji i ekspresji.. Czuję, że proces stawania się coraz lepszą tancerką wymaga ode mnie pokonywania własnych lęków i zahamowań, zmusza do szukania w sobie żaru, pasji, charyzmy, siły ducha. Uwielbiam to, jak bardzo ten taniec uczy cierpliwości, dyscypliny i pokory - nawet po kilku latach nauki nadal pracuje się nad podstawowymi ruchami, nadając im nową jakość. Fascynuje mnie jego różnorodność i złożoność. Zachwyca mnie to, jak bardzo precyzyjnie i szczegółowo jesteśmy w stanie interpretować najdrobniejsze elementy muzyki. W szczególności uwielbiam to, jak bardzo afirmuje on kobiecość - zarówno fizyczną stronę kobiecości - nasze ciało, jego zmysłowość, jak i duchową - radość, ciepło i ogień, jakie kobieta może roztaczać wokół siebie. Wspaniałe jest też to, że pozwala mi on poznawać mnóstwo wspaniałych kobiet i spędzać z nimi wspólnie czas! Chciałabym poprzez zajęcia tańca nie tylko zarażać pasją do tej pięknej sztuki w całej jej różnorodności, ale także pomóc moim kursantkom pokochać swoją kobiecość, nauczyć akceptacji własnego ciała i dbania o nie.
Kiedy odbywają się zajęcia
Zajęcia tańca brzucha odbywają się we czwartki, od 17.00 - 18.00 grupa początkująca,  od 18.10 - 19.25 grupa średnio zaawansowana, od 19.30 - 20.30 grupa folklorystyczna.
Zapraszamy. Studio Dantian, Słupecka 4 / 37, Warszawa, Stara Ochota.