Shenyun

"Rytm ciała"

znaczy  dosłownie „rytm ciała” i stanowi bazę oraz esencję klasycznego tańca chińskiego. Jest to zestaw kroków, ruchów i ustawień wszystkich części ciała w określony sposób (shenfa) oraz tanecznych elementy technicznych  (np.: obroty i skoki), połączonych w płynne kombinacje. Shenyun charakteryzuje się ciągłą cyrkulacją, kolistymi ruchami, skrętami, zwrotami i opozycyjnymi ustawieniami wszystkich części ciała. Z uwagi na precyzję i płynność  ruchu, shenyun to widowiskowy, pełen gracji, taniec sam w sobie. Wymaga a zatem rozwija: koncentrację, równowagę, świadomość swojego ciała i ciała w przestrzeni, poprawia jego elastyczność, stabilizację i postawę. Zwraca uwagę na pracę nad oddechem i  poczucie rytmu. W harmonijny sposób angażuje i ciało i umysł, powoduje pozytywny przepływ emocji i energii.

Technika shenyun

Wymagająca, ale można uczyć się jej i praktykować ją w każdym wieku. Wszystkie elementy można wykonywać na odpowiednim dla siebie poziomie z taką samą korzyścią dla ciała i ducha. Świetną kontynuacją zajęć może być guangchang wu którego układy można traktować jako kombinacje i wykonywać je z wykorzystaniem wiedzy shenyun. Natomiast nawet jako odrębne zajęcia technika ta przynosi wiele korzyści i daje radość oraz satysfakcję.

Opis zajęć

  • Rozgrzewka i ogólne lekkie rozciąganie całego ciała
  • Zestaw ćwiczeń wzmacniająco-rozciągających poszczególne części ciała
  • Ćwiczenia elementów shenyun w siadzie, staniu i ruchu
  • Ćwiczenia elementów technicznych
  • Praktyka wszystkich elementów z danych zajęć w kombinacjach
  • Kończące lekkie rozciąganie i rozluźnienie ciała
Guangchang wu

"Chińska zumba"

czyli niemal dosłownie - publiczny taniec na skwerze, żartobliwie określany przeze mnie jako „chińska zumba”,  to po prostu taniec rekreacyjny. Zajęcia polegają na nauce krótkich choreografii bazujących na klasycznym i folkowym tańcu chińskim, oraz etnicznych - np.: tybetańskim, mongolskim, Dai, ujgurskim, a także układach  aerobowych zawierających elementy typowe dla tańca typu fitness. W tańcach chińskich często wykorzystuje się charakterystyczne dla nich rekwizyty jak np.: różnego rodzaju wachlarze czy chustki. Zapamiętane choreografie tańczy się bez nacisku na technikę, dla przyjemności i relaksu z jednej strony, z drugiej -taniec ten przynosi korzyści fizyczne- wpływa na pamięć, równowagę, elastyczność, stabilizację, postawę, nadaje ruchom gracji, pomaga spalać kalorie  i oczywiście jak każdy rodzaj zdrowego ruchu uwalnia endorfiny czyli hormony szczęścia. Nadaje się dla osób w każdym wieku i kondycji łącznie z osobami starszymi i "puszystymi".
Guangchang wu, to zajęcia które mogą być traktowane jako oddzielne i przynosić pełną satysfakcję oraz korzyść dla ciała i ducha, może też być kontynuacją zajęć z shenyun.

Przebieg zajęć

  • Rozgrzewka i ogólne lekkie rozciąganie całego ciała
  • Nauka i przetańczenie przynajmniej dwóch choreografii w różnym tempie i stylu
  • Wyciszenie przez lekkie rozciąganie i rozluźnienie całego ciała

W jakie dni są zajęcia

Zajęcia odbywają się w piątki od 18.45 - 20.15 Zapraszamy. Studio Dantian, Słupecka 4 / 37, Warszawa, Stara Ochota.